• merav sade

עיצוב דירות קטנות בתל אביב

מחפשים פתרון לעיצוב דירה קטנה בתל אביב? תנו לי לחלוק אתכם\ן את הניסיון שיש לי בתכנון ועיצוב דירות קטנות בתל אביב ועל הדרך לתת קצת טיפים למי שמתכנן לרכוש דירה קטנה או לשפץ אחת כזאת.


אחד הפרויקטים הראשונים של כעצמאית היה עיצוב יחידת דיור \ אירוח ברחוב הירקון בתל-אביב.


אם תרצו לדעת בדיוק מתי זה היה - תבדקו מתי נוסד AIRB&B....כן 2008.... בעל הדירה אמר ל שהוא רוצה לפרסם אותה באיזה אתר חדש שיביא לו תיירים מחו"ל…לא יודעת…נשמע לי מפוקפק ( בזמנו הפורמט של AIR B&B נראה כמו קטלוג השכרות חדרים לפי שעה..)
בערך שנה מאוחר יותר נקראנו שוב אל אותו האזור הפעם לשפץ דירה קטנטונת ברחוב יורדי הסירה בתל -אביב.
אחד הפרויקטים האהובים עלי, הוא שיפוץ שביצענו לדירה קטנה.

הכל התחיל….. אוקי, אני לא זוכרת ממש איך הכל התחיל, אבל כשהלקוחה פנתה אלי ושוחחנו בטלפון הדבר היחיד שקלטתי היה 40 מ"ר. 40 מטר מרובע. 40 מטר מרובע.
השיא היה לפני חודשיים, שוב דירה תל-אביבית, בפלורנטין, בניין מגורים שמזכיר יותר את הפרויקטים הציבורים בניו-יורק…. עשרות דירות בקומה. והדירה המדוברת? 35 מטר מרובע.


היו עוד כמה בדרך, אבל נראה ל שהבנתם את העניין.


מה למדתי על עיצוב דירות קטנות בתל-אביב


ארבעת הדברים החשובים ביותר לדעת כשניגשים לעצב דירות קטנות בתל-אביב:

 • עבור מי הדירה מתוכננת, מי מיועד לגור בה.

 • האם היא דירת מגורים או דירת השקעה שמיועדת להשכרה.

 • תקציב! כמה אתם מתכננים להקציב לשיפוצה.

 • מה מצב הדירה כיום ובת כמה היא (ממ"ד אוי ממ"ד)

ומהם חמשת הדברים החשובים ביותר לדעת בעיצוב דירה קטנה?

 • שחור מרזה רק בבגדים-שזה אומר לא לפחד מגוונים כהים הם לא יקטינו את החלל

 • תאורה זה שם המשחק וגם אור, אבל על הראשון אנחנו שולטים ועל השני לא.

 • מעברים זה שם המשחק השני...

 • יותר מאשר בכל חלל אחר, בחללים קטנים צריכים להתייחס אל כל שלושת הממדים ואל רצפה, תקרה, קירות.

 • גדול מגדיל ולהפך. ( הסבר מיד)

עיצוב דירות קטנות

עיצוב דירות קטנות בתל-אביב:

כמובן שלא אוכל להביא פה את כל יסודות התכנון הנכון - לי לקח יותר מעשור ללמוד אותן.. ואני עדין לומדת מדי יום.

אבל באמת חשוב לעקוב אחר ארבעת הנקודות שהעליתי, אני אשזור לכם אותן פה על מנת שתבינו איך רצוי לגשת אל הפרויקט.


1. תקציב ומצב הדירה: כולנו מודעים לכך שכשאנחנו באים לשפץ דירה אנחנו נשארים עם אחרוני השקלים בכיסנו.


אבל יש הבדל גדול בין תקציב של 15K 50K או 150K.


דירות קטנות בתל-אביב, הם בדרך כלל ישנות מאוד (כיום מאוד קשה למצוא דירות של חדר או שניים חדשות) וההשקעה בהן היא לא קטנה. נצטרך להחליף תשתיות (חשמל, תאורה, אינסטלציה כולל דוד מים ולעיתים קרובות גם קולט שמש), הרבה פעמיים כלים סניטרים. אם לא התמזל מזלכם והדירה לא נשמרה אז גם המטבח ילך לפח.


ואם באמת באמת מצבה רע, אז אפילו נצטרך להחליף את הריצוף (כיום אפשר להוזיל מאוד עבודת ריצוף על ידי הדבקת ריצוף חדש על גבי הישן -לא כך הדבר כשמדובר על ריצוף ישן, עקום, שבור ומתנדנד - אתם תאלצו לשלם גם על פירוק הריצוף הישן, החלפת החול ועל התקנת הריצוף החדש).


הבא בתור יהיו המפתחים: חלונות עץ של פעם? אלומיניום שעוד אפשר לחיות אתו? דלתות פנים תקינות? דלת כניסה בטוחה ובטיחותית? כל תשובה חיובית או שלילית לאחת מהשאלות הללו, היא הוצאה או חסכון של עוד אלפי שקלים.


ו.....עדיין אף מילה על בלתמ"ים. בלתמי"ם יש כמעט בכל שיפוץ, הסיכוי שנופתע הולך וגדל יחד עם גיל הדירה. החל מצנרת שמתברר שצריך להחליפה עד לשעון חברת המים ועד חשמל לא תקני ולא מספיק שנאלץ לשדרגו מול חברת החשמל.2. כעת נעבור למי הדירה מיועדת ועבור מה.


בין אם היא מיועדת עבורכם או להשכרה - במידה ומצבה לא טוב. תהיו חייבים לשפץ אותה. אין דבר יותר נורא מדייר או אורח שמתקשר אליכם ביום שבת כי יש הצפה\פיצוץ צנרת\הפסקת חשמל\אין מים חמים\התקרה נפלה. זה גם די מבאס בכל יום אחר בשבוע.


אבל…..ההבדל הוא בהשקעה בחומרים הלבנים\תכנון\עצוב.


כחובבת שיטוטים באתרי יד2 (כן, כל אחד והתחביבים שלו) אני רואה המון דירות להשכרה שהכותרת שלהן "דירה משופצת להשכרה" (בואו לא נדבר על "מעוצבת אדריכלית") אני בוחנת את הצילומים: המפסקים והשקעים לפחות בני 40 שנה. הריצוף כנ"ל.


בואו נסכם שהשיפוץ בדרך כלל כולל את: צביעת הדירה, החלפת המטבח למשהו צנוע של מטר בערך, ואם מתמזל מזל השוכרים אז גם ראש טוש חדש וכיור בחדר הרחצה (עוד על ניהול פרוייקט שיפוץ).


חבר'ה, זאת לא דירה משופצת! זאת דירה מנצלת.


עיצוב דירות קטנות מאוד

בואו נמשיך: אם הדירה מיועדת עבורכם, תצטרכו להגדיר צרכים. זוג? בודד? ילדים? ילדים עתידיים? גם במידה וכרגע הדירה לא מתאימה לדרישות שלכם, אין לכם מושג כמה פלאים ניתן לחולל על ידי תכנון מחדש של הדירה - ולהתאימה לצרכים שלכם. במצב כזה אני ממליצה בחום גדול לעבוד עם מעצבת שהיא חזקה בתכנון- אין לכם מושג איזה שינוי זה יכול לחולל: מדירה בת חדר שינה אחד לדירה שיכולה להכיל משפחה ברווחה ונוחות.


אם הדירה מיועדת להשכרה והתקציב שלכם לא גדול ואולי אפילו מועט. בואו תחליפו, לפחות, את התשתיות- בדקו שהחלונות נסגרים כמו שצריך. שדלת הכניסה בטיחותית - זה המינימום.


ועוד קצת על עיצוב דירות קטנות בתל-אביב

עיצוב דירות קטנות בתל אביב
עיצוב דירות קטנות בתל אביב

כשמדברים על עיצוב פנים לדירות קטנות, תאורה, אור, גוונים, צבעים. כולם קשורים אחד בשני ותלויים אחד בשני. הרי ללא אור לא יהיו לא צבעים. (אני כותבת צבעים, למרות שהמילה הנכונה היא גוונים- על מנת לא לבלבל -אבל צבע הוא החומר וגוון הוא... הגוון...)


ולכן הדעה שכמעט כולם מחזיקים בה ש: צבעים כהים יקטינו את החלל, היא לא נכונה. הכל תלוי באיזו צורה נאיר את החלל, כמה אור טבעי נכנס, איפה נצבע ואת מה נצבע בגוונים כהים.


בעיצוב פנים לדירות קטנות - תאורה זה שם המשחק וגם אור, אבל על הראשון אנחנו שולטים ועל השני לא. כשאתם או המעצבת שלכם מתכננת לכם את נקודות התאורה בדירה, תכננו כמה שיותר נקודות. לא רק תאורה מרכזית בתקרת החלל, תכננו תאורת UP-LIGHT DOWN LIGHT, על הקירות, מכוונת לארונות, לציור יפה, מאירה מסדרון, עמוד מיוחד. תנו לתאורה לעצב ולהגדיל את הבית.

 

תקשיבו! מוצר, יחסית חדש, יצא לשוק, הוא מיוצר על ידי כמה חברות מובילות שלא אציין את שמן, כי אני לא עושה פרסומת פה בבלוג. מגיע גם כגוף תאורה וגם כנורה בלבד. נורת לד חכמה שנשלטת על ידי הנייד- מילא הקטע של "אוי, תמיד אני מכבה את האור" אתם בכלל לא צריכים מפסק! גאוני לא? אבל מה שיותר גאוני זה שאתם יכולים לשלוט גם על עוצמת האור כמו בדימר שלא לדבר על החלפת גוונים שלא לדבר על רמקול מובנה -יאיאאא


גאוני כבר אמרתי? הבן שלי עבר לפני שבועיים לדירה שכורה בתל-אביב וזאת מתנה נהדרת עבורו.

 

יותר מאשר בכל חלל אחר, בעיצוב פנים לדירות קטנות וחללים קטנים צריכים להתייחס אל כל שלושת הממדים ואל רצפה, תקרה, קירות. יש אנשים שעבורם הבית זה רצפה, אז יש גם קירות, תקרות, חלונות, כולם יכולים להוסיף לעיצוב הבית, בעקר בחללים קטנים.

 • תלו תמונות על הקירות: קחו קיר אחד ותלו עליו תמונה אחת ענקית : וואו.

 • תלו את הוילונות מהמפגש של הקיר עם התקרה, לא משנה היכן מתחיל החלון: הנה כבר קבלתם קיר גדול וגבוה. תלו גופי תאורה לא גדולים מידי אבל שחקו עם גובה התלייה שלהם, צרו משחק איתם. מדפים! ההמצאה ששינתה את ההתייחסות שלנו לבתים קטנים. חצי בית אפשר לאפסן על מדפים, סגורים, פתוחים, לא חשוב, העקר לפנות את הרצפה.

 • עיצוב דירה קטנה - לסיום: חוק, אין ויכוח עליו. ככל שהאריחים שלכם בבית יהיו גדולים יותר, תיוצר התחושה כאילו החלל גדול יותר. ולהפך.


בהצלחה! אני פה אם אתם צריכים אותי

228 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול