• מרב שדה

עיצוב פנים דירות ישנות ויד שניה

עודכן ב: 22 אוג 2018

מהי דירה ישנה? כאשר אנו ניגשים לפרויקט עיצוב פנים לדירה ישנה, יש צורך בידע וניסיון. דירה ישנה הוגדרה במשך שנים כדירה בת מעל 15 שנה.עם זאת, בשנים האחרונות הגדרת הזמן השתנתה, הגדרת דירה כישנה, קשורה, בעיקר, לתשתיות האינסטלציה והחשמל אך כמובן גם לחומרים הלבנים כמו ריצופים וכלים סניטריים. בעשרים השנים האחרונות פותחו מוצרים חדשים, עמידים יותר, חזקים יותר, מתוחכמים יותר גם בתחום החשמל, הצנרות, הבנייה והחומרים הלבנים.


כיום דירות ישנות הן בעיקר אלו שנבנו מתחילת שנות ה 40 ועד סוף שנות ה 70 ( גם בגלל קצב הבנייה שהיה צריך להיות מהיר בגלל גל העליות שהיה בשנים אלו) אם אתם מאלו שרכשו את אחת הדירות הללו, אז ראשית בשעה טובה ומזל טוב ושנית מה אתם צריכים לדעת?


מה חשוב לדעת לפני עיצוב דירה ישנה?

 • תשתיות - עיצוב פנים דירות ישנות יכלול כמובן החלפת תשתיות. אם מדובר על דירה בבית משותף עדיף להגיע כמה שיותר לנקודת המוצא כמו ברז המיים הראשי, בריכת הביוב, ארון החשמל, ובלון הגז.

 • צנרת אינסטלציה - השתדלו להחליף את הצנרת , בין אם מדובר על דירה בבית משותף או בית פרטי, עד לשעון של חברת המים ( הצנרת לאחריה היא באחריות חברת המים)

 • חשמל - בדקו את ארון החשמל הסבירות הגבוהה שהוא יהיה דו פאזי ולכן יש צורך להחליפו לתלת פאזי ( על מנת שיוכל לעמוד בעומס של מכשירי החשמל הרבים יש לנו בבתים כיום - זה כבר לא רק מכשיר רדיו ו...מכשיר רדיו..) תצטרכו להגיש בקשה לחברת החשמל, עשו זאת כמה שיותר מוקדם לפני תחילת השיפוץ, קחו בחשבון שברגע שהגשתם בקשה לחברת בחשמל, הדירה תצטרך לעבור ביקורת לאחר השיפוץ והחותם על ביצוע עבודת החשמל בדירה צריך להיות חשמלאי מוסמך.


 • עיצוב פנים לדירה ישנה צריך גם לשים דגש על המעטפת - קירות, ריצוף, חלונות ותקרה. בדירה ישנה הסבירות היא כי הבלוקים לא יהיו מהסוג המבודד של היום (אקוסטית וטרמית) ולכן במקרים מסוימים יש צורך לעטוף אותם במחיצות גבס בעלות בידוד גבוה יותר (יש כיום מחיצות גבס באכות בידוד גבוהה במיוחד).

 • תקרה \גג - חשוב בעיקר באם עיצוב הדירה הישנה מתבצע בקומה האחרונה, אז יש צורך לבדוק 2 דברים: האם גג בטון עבר עבודת איטום בשנים האחרונות ( אין דבר מדכא יותר מאשר לשפץ דירה שתטפטף לכם בחורף הראשון).

 • האם יש מעליכם גג רעפים? - יש צורך לבדוק את תקינות הרעפים, ואת הבידוד בין חלל הגג לדירה ( בדירות הישנות מדובר בתקרת רביץ חסרת בידוד ואז יהיה צורך בהוספת בידוד בצורת יריעות של צמר סלעים לחורף והתקנת מאורר בחלל הגג לקיץ).

 • ריצוף - בפרויקט שיפוץ ועיצוב דירה ישנה נרצה, לרוב, להחליף את הריצוף. בדירות חדשות יחסית נהוג כיום לבצע הדבקה על גבי הריצוף הקיים, הדבר מוזיל בהרבה את העליות ולכן חשוב ביותר לבדוק באם הריצוף מפולס בדירה הישנה, במקרה של התקנת פרקט או למינציה , ההתקנה תתבצע רק על ריצפה מפולסת , באם היא לא מפולסת יהיה צורך לפלסה על ידי שפיכת מדה מפלסת מה שמיקר ומאריך את תהליך השיפוץ.

במקרה של ריצוף בארחי פורצלן יש לוודא  שאין לנו אריחים ישנים שפשוט מתנדנדים, שבורים או חסרים.

במידה ואכן מצב הקיצוף הקיים לא תקין -יהיה צורך לפרק את כל האריחים, בהזדמנות זאת להחליף את החול ולהתקין את הריצוף החדש.

 • חלונות - תלוי בגיל הדירה, אבל ברוב הפעמים כשאנו ניגשים לפרויקט של שיפוץ ועיצוב דירה ישנה החלונות יהיו חלונות אלומיניום ישן במקרה הטוב ,או חלונות עץ ישנים במקרה הרע, שני הסוגים חסרי בידוד ויהיה צורך להחליפם.


וכעת לחדשות הטובות - בעיצוב פנים לדירה ישנה יש גם יתרונות

החדרים יהיו גדולים ומרווחים יותר, התקרה תהייה גבוהה יותר, אין לנו ממ"ד, שאמנם ביטחונית קצת פחות יעיל, אבל היי, עד שיגמר השיפוץ יגיע השלום...

אפשריות התכנון לדירה ישנה הן בהרבה יותר מגוונות, גם בגלל חוסר הממ"ד המגביל וגם בגלל ריבוי החללים והמסדרונות שניתן לספחם לחדרים, לחדרי הרחצה ולחללים המשותפים. כל אלה הם הסיבה בגללה אני פשוט אוהבת עיצוב פנים דירות ישנות.


עיצוב פנים בדירה ישנה הוא ללא ספק אתגר גדול, גם למעצבת הפנים וגם לקבלנים המבצעים , אז בבקשה אל תתפשרו על שניהם בחרו טוב, בחרו בקפידה ואל תתפשרו.


יש לכם דירה ישנה על הכוונת, אבל יש לכם עוד מלא שאלות לפני השיפוץ? כתבו אליי merav@meravsade.co.il

חברה ב -

© 2020 כל הזכויות שמורות למרב שדה תכנון ועיצוב פנים

|

|

מתכננים לשפץ? לא בטוחים מאיפה להתחיל?

יש לי בדיוק את המדריך שיעשה לכם סדר בראש ובכיס!

 • Facebook-grey-png-01
 • Instagramr-grey-png-02
 • Pinterest-grey-png-03